Nie jest tajemnicą, że szkodliwe aplikacje dla systemu Android czasami trafiają do oficjalnego sklepu Google Play. Cyberprzestępcy używają różnych sztuczek by ominąć wbudowane zabezpieczenia, ale z reguły Google bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem niebezpiecznych aplikacji oraz eliminowaniem tych, które dostały się do sklepu, ale wykazują niebezpieczne i szkodliwe działanie.
W 2023 roku Google odrzuciło 2,28 miliona ryzykowanych aplikacji, które naruszały zasady i stwarzały niebezpieczeństwo dla użytkownika. Oprócz tego, zablokowano 333 tysiące konta, które wielokrotnie naruszały panujące w sklepie zasady, a także przesyłały aplikacje wprowadzające użytkowników w błąd i będące niebezpieczne. Jest to ogromny wzrost w porównaniu do roku 2022, kiedy odrzucono 1,5 miliona aplikacji oraz 173 tysiące kont.
Google od wielu lat stara się minimalizować ryzyko korzystania z aplikacji w Google Play i działa na rzecz przyjaznego i bezpiecznego środowiska dla użytkowników systemu Android. Google kieruje się tak zwaną zasadą „SAFE”, które rozwinąć można jako:
(S)afeguard Users – Ochrona użytkowników
(A)dvocate for Developer Protection – Wsparcie na rzecz ochrony programistów
(F)oster Responsible Innovation – Wsparcie dla odpowiedzialnych innowacji
(E)volve Platform Defenses – Ewolucja ochrony platformy
Dodatkowo gigant wprowadził nowe zasady dodawania aplikacji, by wyłapać te niebezpieczne, zanim trafią do sklepu. Deweloper musi musi przejść bardziej rygorystyczną weryfikacje, wliczając w to weryfikację tożsamości. Dodano niezależne recenzje czy też pomoc przy wyborze bezpiecznego SDK dla programistów. Trzeba przyznać, że to działanie przynosi efekty i faktycznie Android staje się coraz bezpieczniejszym środowiskiem. Mimo tego, warto skorzystać z narzędzi takich jak aplikacja antywirusowa na smartfona/tablet, której rola to nie tylko wykrywanie szkodników, ale także blokowanie spamu czy niechcianych wiadomości SMS.